najnowsze-info-bydgoszcz.pl

Walczenie przeciwko zanieczyszczaniu powietrza

Walczenie przeciwko zanieczyszczaniu powietrza

17.11.2020, 15:02

Parę dni temu obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza.Z tej właśnie przyczyny należy nabrać trochę refleksji nawiązujących do dość sporego problemu, który daje o sobie znać w obrębie całego kraju. Mowa tu bez wątpienia o smogu, który może być dla wszystkich ludzi naprawdę bardzo niebezpieczny. Nagromadzone toksyny, którymi oddychamy w sumie codziennie, mają oczywiście związek z rozprzestrzenianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się cały świat już mniej więcej rok. Bez dwóch zdań warto notorycznie uświadamiać czym jest degradacja powietrza bądź też jakimi metodami można z tego rodzaju problemem walczyć.

Z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku telewizyjnych stacjach poruszony został właśnie ten temat. Warto przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że dzisiaj w Polsce rozpoczął się grzewczy sezon, a wraz z nim wrócił także problem ze smogiem. Jednym ze sposobów jak okiełznać degradacji środowiska jest ogrzewanie naszych mieszkań w sposób ergonomiczny i skuteczny. Połowę smogu w naszym kraju generujemy my sami w domach, o czym zaznaczył Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie wyeliminujemy kotłów, które zanieczyszczają nam środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.

Zespołów Elektrociepłowni PAK też włączył się do walki z ze zdegradowanym środowiskiem. Piotr Woźny, prezes spółki oświadczył, że produkowana przez tę spółkę energia za ok. 10 lat będzie zeroemisyjna. Bądźmy świadomi także tego, iż problem ze smogiem i z koronawirusem możemy ze sobą otwarcie połączyć. Pandemia koronawirusa zaczęła panować w lokalizacjach o nadzwyczaj wysokiej degradacji powietrza, czyli w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.

W aspekcie smogu istotnie należałoby też zdawać sobie sprawę z tego, co zasadniczo jest generalną przyczyną. Mianowicie jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu wielu niszczycielskich substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wymienionych kwestii jest nadzwyczajnie istotna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie oraz zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij