najnowsze-info-bydgoszcz.pl

Start szkoły a pandemia koronawirusa

Start szkoły a pandemia koronawirusa

31.08.2020, 08:09

W tym tygodniu uczniowie mają wrócić do szkół oraz przedszkoli, jednak mimo to w dalszym ciągu wahania budzi pandemia Covid-19, z którą walczy się od samego początku roku. W marcu dzieci przeszły na internetowe nauczanie i pewnie był to jeden z powodów, dzięki którym mogliśmy wstrzymać w naszym kraju niekontrolowany przebieg choroby. Mimo wszystko czy sytuacja na obecną chwilę jest na tyle stabilna, by pozwolić uczniom uczęszczać na lekcje i udostępnić żłobki, przedszkola oraz szkoły?

Każdy patrzy na pandemię w inny sposób

Nie możemy dać jednoznacznej odpowiedzi, co jest lepsze - zaproszenie uczniów do budynków oświatowych, czy konieczność kontynuowania internetowej nauki. Na przykład osoby, które mają wątpliwości i naukowcy twierdzą, że toż to właśnie maluchy łatwo przenoszą przeróżne bakterie a także wirusy, a placówki oświatowe okazują się doskonałym siedliskiem infekcji. Taka wizja jest dobrze nam znany - do klasy stawi się jedno dziecko z przeziębieniem a w następnej chwili znaczna ilość uczniów.

Z drugiej strony wprowadzono sporo metod, do których będą musiały przyzwyczaić się budynki oświatowe, żeby być w stanie ugościć na nowo swoich uczniów. Ale czy mamy pewność, że podopieczni z najniższych klas będą w stanie zachowywać dystans? Czy to świetny pomysł, żeby duża grupa maluchów znalazła się w tej samej salce lekcyjnej? Epidemiolodzy mówią, że niespecjalnie.

Na nauczanie przez Internet narzekają czasem uczniowie a także opiekunowie. Wyjątkowo dotknęło to maturzystów, którzy mówią, że przez jakiś czas internetowych lekcji wydają się nie za dobrze przygotowani do egzaminu maturalnego (patrząc na to z drugiej strony w 2020 roku matura nie poszła jakoś źle). Kluczowe okazuje się jednakże to, iż nie wszyscy uczniowie mają dostęp do Internetu i komputera. W rodzinach wielodzietnych bywa tak, że w domu znajduje się wyłącznie jeden komputer. Rodzice będą mieli zatem problem w przygotowaniu swoim maluchom nauki zdalnej w tej samej chwili.

Kluczowe okazują się być również relacje ze społeczeństwem. Placówki szkolne mogą być istotnym elementem w psychologicznym rozwoju nastolatków. Dzięki budynkom oświatowym poznajemy funkcjonowanie wśród ludzi dookoła oraz możemy zawierać przyjazne relacje. Rzecz jasna przy obecnej sytuacji kwestie życia w społeczeństwie mogą być najmniej istotne, a naprawdę liczy się dobre samopoczucie dzieci, ich rodziców i pedagogów.

To od samych uczniów i nauczycieli zależeć będzie dużo

Postęp pandemii zależeć będzie tak naprawdę od kwestii, czy dzieci będą przestrzegały zapisów wskazanych przez sanepid oraz czy pedagodzy będą umieli to przestrzeganie obostrzeń upilnować. Niejedni dochodzą do wniosku, że zaproszenie dzieci do szkół obudzi znaczny rozwój epidemii, a w rezultacie szkoły będą nieczynne za moment. Wypada śledzić na bieżąco sprawę, albowiem z początku tego miesiąca dużo się może okazać.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij