najnowsze-info-bydgoszcz.pl

Co wypada wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

Co wypada wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

16.11.2020, 10:45

Od prawie 25 lat, 16 listopada podniośle obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został wyznaczony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Ten dzień, ma co roku oznajmiać, że z brakiem akceptacji coraz częściej styka się naprawdę sporo osób. Jest to pewnego rodzaju komunikat do ważnych instytucji publicznych, naukowców oraz rządów, aby znaleźli wyjście z tego występującego problemu. Organizacji UNESCO bardzo zależy między innymi na tym, aby zmniejszyć nietolerancję przez nauczanie, ale także przygotowywanie wielu paneli dyskusyjnych, które mają na celu upowszechnianie akceptacji oraz zachęcanie do braku agresji wobec osób skrzywdzonych z wielu powodów.

Cała ta aktywność była spowodowana poprzez systematycznie wywoływane akty przemocy, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji. Stwierdzono jednak, że to właśnie te grupy mają styczność z częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia. Celebrowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma okazać się korzystne w znalezieniu głębszych przyczyn ukazania się nietolerancji, ale też mają alarmować, jak kłopotliwe mogą być objawy braku akceptacji dla osób krzywdzonych. Takie akcje być pomocne do tego, by zrozumieć, czym tak naprawdę jest poszanowanie cudzych praw i cudzej własności, ale też ukazać, co to jest uznanie oraz zaakceptowanie różnic indywidualnych. Ma również kształcić, uczyć uznania różnego rodzaju kultur, rozumienia innych ludzi, ale również zamysłem takich czynności jest umiejętność słuchania drugiego człowieka.

W jaki sposób w Polsce obchodzono Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast wystosowali jednogłośny manifest, w którym przedstawiają wielkie poparcie dla osób, które doświadczyły werbalnej oraz fizycznej przemocy wynikającej z homofobii oraz rasizmu. Pod ogólnym apelem podpisał się między innymi prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Solidarność dnia 16 listopada będzie nagłaśniana przez zawieszanie tęczowych banerów oraz oświetlenie wielu budynków, jak zasygnalizował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W tęczowych barwach został podświetlony głównie most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij